Kavárna Kousek lesa

kousek lesa název a obrázek

Jak si připravit tu nejlahodnější kávu: od espressa po alternativní metody

Svět kávy je plný rozmanitých chutí, vůní a způsobů přípravy – od intenzivního espressa až po jemnou filtrovanou kávu. Jaké jsou hlavní rozdíly a která metoda je pro vás ta pravá? Ať už jste zkušený kávový nadšenec, nebo si teprve svůj styl hledáte, pojďte se inspirovat naším článkem a objevte více či méně známé techniky přípravy.

Espresso – základ všeho

Espresso je srdcem kavárenské kultury. Malý (cca 30 ml), intenzivní nápoj připravený ze 7–12 gramů mleté kávy pod tlakem 9 barů, který vyniká plnou chutí a sametovou cremou. Z něj vycházejí ostatní kávové varianty, jako je cappuccino nebo flat white.

Espresso – šálek plný intenzivní chuti s jemnou cremou.

Chcete-li si vychutnat ještě intenzivnější kávovou chuť, sáhněte po ristrettu. Obsahuje stejné množství kávy, ale méně vody- jen cca 20 ml.

A pokud vám jedna dávka kávy nestačí, zkuste dvojité espresso neboli doppio (někde nazývané double shot), které se připravuje z 14-18 g kávy.

Častým omylem je objednávka „piccola“ – piccolo totiž neexistuje! Tento mýtus vznikl v Česku, ale správně se jedná o klasické espresso. A co vy, nechali jste se někdy nachytat?🤭

Bez mléka ani ránu?

A pokud si šálek kávy rádi zjemníte našlehaným mlékem, je tady macchiato, espresso s kapkou mléčné pěny.

Málo mléka? Pro svou krémovou texturu je velmi oblíbené cappuccino – vyvážený poměr espressa, mléka a mléčné pěny.

A ještě více mléka, trochu méně pěny a máme tu caffè latte – ideální pro ty, kteří preferují jemnější chuť.

Intenzivnější než latte, méně pěny než cappuccino, to je flat white. Používá se při něm dvojitá dávka espressa, což mu dodává výraznější chuť. Věděli jste, že pochází z Austrálie?

Ať už si potrpíte na silné espresso, nebo dáváte přednost jemnějším mléčným variantám, z našeho menu si jistě vyberete to pravé. Kterou kávu ochutnáte příště? 😊☕

Cappuccino – jemná mléčná pěna a intenzivní espresso v dokonalém spojení.

Ochutnejte rozdíl: Filtr a další alternativní přípravy

Dáváte přednost jemnější a komplexnější chuti? Pak jsou pro vás to pravé světle pražená zrna, která jsou plná ovocných chutí či květinového aroma. Experimentujte a objevte alternativní metody přípravy kávy, díky kterým tyto chutě vyniknou:

Chemex- elegantní způsob přípravy kávy s čistou a jemnou chutí.

Klasikou pro kávomily je V60– ruční překapávání, které zvýrazní jemné ovocné tóny kávy. Princip je jednoduchý- na konvičku položíte nástavec s filtrem a kávou a krouživými pohyby proléváte vodou.

Další variantou pro dobrou filtrovanou kávu může být chemex. Skleněná konvice svým elegantním designem trochu připomíná nádobí z chemické laboratoře, ale příprava je jednoduchá. Na vrchní část jednoduše umístíte filtr s kávou a zalijete vodou.

Oba způsoby jsou na přípravu velmi jednoduché, pro skvělou chuť nápoje je ale důležité dodržet doporučené množství, jemnost mletí kávy a teplotu vody.

Univerzální metodou, která krásně umožňuje experimentovat s chutí, je aeropress. Tento přístroj je složený z plastového válce, síťky s filtrem a pístu. Položíme ho na konvičku a píst zatlačíme směrem dolů. Výsledkem je trochu silnější pití, aeropress se totiž připravuje z většího množství kávy.

Chcete svůj kávomilský zážitek posunout ještě na vyšší level? Vyzkoušejte efektní vakuum pot. Aparatura jak z alchymistické laboratoře se skládá z kahanu (nebo elektrického zářiče) a baněk, mezi kterými přebublává káva.

Láká vás některá z alternativních metod přípravy kávy? Klíčem k dokonalému šálku jsou správná zrna– například speciální edice od pražírny Zrníčko, která je namíchaná přímo pro filtrovanou kávu. Tak ji vyzkoušejte a podělte se s námi o své dojmy – jak vám chutnala? 😊☕

Kterou metodu vyzkoušíte jako první?

Ať už si kávu připravujete jakkoliv, důležitá je kvalitní surovina a správná technika. Zkuste experimentovat a objevte, která metoda vám chutná nejvíce! Nebo byste chtěli nějakou alternativu ochutnat u nás?

Dejte nám vědět!

Velkou inspirací pro článek nám byla Kniha o kávě, která by neměla chybět v žádné kávomilské knihovně!1

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *